X
تبلیغات
رایتل
اخبار فناوری صنعت آب و برق
  
 تازه ترین خبرها درباره پیشرفت های علمی - فنی٬ پژوهش ها٬همایش ها و ... انرژی و صنعت آب و برق
 
آرشیو
موضوع بندی
 
یکشنبه 5 آذر‌ماه سال 1385
امضای توافقنامه ایران و عراق در زمینه همکاری مشترک
وزیر نیرو گفت: نتایج مذاکرات با تمامی نقش آفرینان و مقامات عراقی به امضای توافقنامه‌ای مهم و فراتر از توافقنامه‌های مرسوم با زمان بندی و نزدیک به مرحله قرارداد، منجر شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، مهندس "پرویز فتاح "در حاشیه مراسم اختتامیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب درجمع خبرنگاران سفر اخیر خود به عراق را پر برکت، جامع و کامل خواند و گفت : با تمام مسئولان عراق از جمله رییس جمهور ،نخست وزیر، تمام نقش‌آفرینان این کشور ملاقات و گفت وگوهایی انجام و نقطه نظرهای آنها برای همکاری دریافت شد.
وی این توافقها را شامل ایجاد خطوط انتقال برق عراق، بازسازی نیروگاه- های فرسوده و آسیب دیده این کشور و احداث نیروگاههای جدید در عراق، عنوان کرد.
وزیر نیرو با اشاره به دیدارهای خود با مسئولان دو شهر مذهبی کربلا و نجف، از اتخاذ تصمیماتی برای ارائه تسهیلات ویژه برای تامین انرژی الکتریکی به این دو شهر زیارتی خبر داد و گفت: با سفر رییس جمهوری عراق به ایران این موارد نهایی خواهد شد.
وی در ادامه در خصوص حل مشکلات صنعتگران عرصه آب وفاضلاب‌ازجمله نقدینگی، اظهار داشت: اگر تولید صنعتگران داخل فقط متکی به دولت باشد، دچار مشکل خواهند شد.درهیچ کشوری تولیدکنندگان و شرکتهای خصوصی به اتکای دولت فعال نیستند.
فتاح با تاکید بر ضرورت فراهم شدن زمینه حرفه‌ای برای فعالیت بخش خصوصی در کشور گفت : مسائل مالی دولتها تابع شرایط مختلف اقتصادی-سیاسی نوسان دارد و بخش خصوصی نباید متکی و متاثر از دولت باشد.
وی افزود: تاکنون بیش از ‪ ۸۰‬درصد از اعتبار بخش خصوصی تخصیص داده شده و تا پایان سال نیز این رقم به مرز ‪ ۱۰۰‬درصد خواهد رسید.
وزیر نیرو تصریح کرد، در رقابت قیمت و کیفیت در وضعیتی هستیم که اکثر مصرف‌کنندگان داخلی کالای ساخت کشور را ترجیح می‌دهند و این امر نشان می‌دهد که در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم ، هر چند که در گشایش ارزی، ارایه وام، ورود کالاها و صدور تولیدات داخلی ، دولت باید تمهیداتی را فراهم سازد.
وی تاکید کرد، بحث قبضهای آب وبرق باید به‌نحوی باشد که اقشار کم‌درآمد دچار مشکل نشوند که این امر صورت گرفته است و برای سومین بار متوالی این اقشار مشمول جریمه و اضافه قیمت نمی‌شوند.
فتاح در پاسخ به سووالی مبنی بر نبود گاز و تامین سوخت نیروگاههای استان سیستان و بلوچستان از طریق سوخت گازوئیل، گفت:به این استان هیچ گازرسانی صورت نگرفته ، هر چند در سفر هیات دولت ، وزارت نفت موظف به تسریع در این کار شد که این امر در حال انجام است.
وی افزود: استفاده از گازوئیل در نیروگاهها علاوه‌بر زیاندهی آن از بعد زیست محیطی نیز مشکلاتی را به دنبال دارد.
وزیر نیرو درباره بحران ایجاد شده در مشهد به دلیل خشکسالی و تمهیدات اتخاذ شده در این مورد آن گفت: مشکل امسال مشهد، مشکل جغرافیایی و طبیعی بوده و وضعیت کمبود بارندگی و خشکسالی برای هشتمین سال متوالی، تداوم داشت.
وی با اشاره به شرایط حاد امسال مشهد ، گفت: سدهای طرق و کارده که دولت در این بخش سرمایه‌گذاری و احداث کرده، در سال جاری خشک شده است و سطح آب چاه ها نیز فروکش کرد، اما راه چاره‌ای وجود نداشت.
فتاح گفت: برای حل این مشکل سد دوستی ساخته شده و خط آبرسانی آن در حال اجرا است و امیدواریم این پروژه در پایان سال ‪ ۸۶‬به اتمام برسد.
وی درباره رفع این معضل در شرایط کنونی گفت :باید دعاکنیم باران رحمت الهی نازل شود و به صورت طبیعی این مشکل حل شود.
وزیر نیرو از معرفی معاون جدید خود تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت:
جانشین مهندس برقعی از بدنه وزارت نیرو خواهد بود.
وی در ادامه با مثبت ارزیابی کردن برپایی چهارمین نمایشگاه بین‌المللی آب و تاسیسات آب و فاضلاب و ذکر این نکته که جهش کیفی و کمی را در این نمایشگاه شاهد بودیم، اظهار امیدواری کرد: برگزاری دو سالانه این نمایشگاه سبب ارتقا کیفی و کمی این صنعت شود.
فتاح در پایان با اشاره به خودکفایی کشور در بخش اب و فاضلاب ، تمام اقدامات صورت گرفته در استانها اعم از تصفیه‌خانه، لوله‌کشی وغیره را تولید داخل دانست و گفت: غیر از چند پروژه نادر کشور که شرایط استثنایی دارند، اجازه نمی‌دهیم از تولیدات خارجی در این بخش استفاده شود.

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 325582


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها