اخبار فناوری صنعت آب و برق
  
 تازه ترین خبرها درباره پیشرفت های علمی - فنی٬ پژوهش ها٬همایش ها و ... انرژی و صنعت آب و برق
 
آرشیو
موضوع بندی
 
جمعه 6 بهمن‌ماه سال 1385
اشتباه فاحش در انتخاب تیتر برای گزارش وزیر محترم نیرو

سرویس انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در سوم بهمن ماه در کد 01612 - 8511 چنین تیتر زده است:

وزیر نیرو:/کامل/
بیش از‌٨برابرسال گذشته برق تولیدکردیم
‌٣هزارمیلیاردتومان اوراق مشارکت از‌٢هفته پیش به فروش رسید
واردات برق نسبت به سال گذشته ‌١٨درصدافزایش یافت

کسی که تیتر را انتخاب کرده است٬ گویا اصلا دقت نکرده است که تولید برق به چه سرمایه گذاری عظیمی نیاز دارد و چه حجمی از کار طاقت فرسای کارکنان صنعت برق لازم است تا برقرسانی بدون قطعی صورت گیرد. این که تولید در صنعت برق در یک سال نمی تواند ۸ برابر سال گذشته باشد٬ به دانش فنی زیادی نیاز ندارد.

این خبر به همین صورت در سایت پارسیک هم نقل شده است. البته شاید به این سایت نتوان اشکال گرفت زیرا در صفحه اول این سایت نوشته شده است که : < تمامی خبرها بصورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر خبر سایت گردآوری شده و سایت parseek.com در مورد محتوای اخبار مسئول نمی باشد. >

اما عجیب این است که در سایت خبری وزارت نیرو نیز همین خبر٬ تایید و ثبت شده است. به فاصله یک روز٬ یعنی در چهارم بهمن ماه چنین تیتری را در بخش برق این سایت می بینیم:

وزیر نیرو:بیش از‌٨برابرسال گذشته برق تولیدکردیم

در اصل خبر صحبت از هشت عدد صحیح و شصت و هشت صدم درصد (۶۸ / ۸ ٪) افزایش است. یعنی تولید ۱۰ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته٬ حدود یک و هشت صدم(۰۸ / ۱) برابر شده است. این عدد از تقسیم ۱۶۲ میلیارد کیلووات ساعت تولید امسال به ۱۴۹ میلیارد کیلووات ساعت تولید سال گذشته نیز به دست می آید.

البته در خبر دیگری که در سایت خبری وزارت نیرو با عنوان تشریح فعالیت های وزارت نیرو در آستانه دهه فجر ٬ یک روز زودتر یعنی در سوم بهمن نوشته شده بود٬ می توان به صورتی دقیق تر میزان افزایش را مشخص کرد:

< وزیر نیرو در بخش برق تصریح کرد: در 10ماه گذشته 162میلیارد کیلو وات ساعت برق تولید شده است که نسبت به پارسال 8 و 68 صدم درصد رشد داشته است.
مهندس فتاح با اشاره به اینکه پارسال 149 میلیون کیلو وات ساعت برق در نیروگاه‌های کشور تولید شده بود، افزود:با توجه به رشد مصرف ,نیاز به برق امسال 5/164 میلیارد کیلووات ساعت است که این رقم در سال پیش 151 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.
وزیر نیرو میزان مصرف برق را بیش‌از تولید عنوان کرد و گفت: میزان رشد مصرف برق در 10 ماه گذشته 82/8 بوده است که دولت مجبور شده است برای ‌پاسخگوئی به مصرف، میزان واردات برق را نسبت به سال گذشته 18 درصد افزایش دهد.
وزیر نیرو علاوه بر واردات برق، کاهش فرکانس برق‌، اعمال مدیریت صنایع و تعطیلی صنایع بزرگ را درزمان اوج مصرف از راه های پاسخگویی مصرف برق در زمان کمبود برق برشمرد.
مهندس فتاح درباره تعداد مشترکان برق کشور گفت: تعداد مشترکان برق کشور امسال با اضافه شدن 900 هزار مشترک جدید به 20 میلیون و 640 هزار مشترک رسیده است.
وزیر نیرو افزود: کل تولید برق امسال 195 میلیارد کیلووات ساعت خواهد بود. >

البته خبرنگار در اینجا هم یک اشتباه کرده است و تولید سال گذشته هزار برابر کمتر ذکر شده است. انتظار می رود متخصصین عزیز و خبرنگاران محترمی که فشار کاری سنگینی را برای اطلاع رسانی به موقع در عصر اطلاعات تحمل می کنند٬ به این موارد نیز بیشتر توجه کنند. 

رشد هشت تا ده درصدی تولید برق در سال جاری٬ یکی از افتخارات وزارت نیرو است که قبلا در همین وبلاگ به آن اشاره شده بود. مثلا در خبر مورخ ۱۵ دیماه با عنوان <وزیرنیرو: انشعابات غیرمجاز کار بهسازی شبکه‌های برق را مشکل کرده‌است> گفته شده بود که:

<<"پرویز فتاح" روز پنجشنبه در اهواز گفت: شبکه برق خوزستان دارای حدود یک میلیون مشترک است که بیش از ‪ ۲۵‬درصد مشترکان از برق غیر مجاز استفاده می کنند. وی، افزایش تولید برق را در سالجاری برای اولین بار در کشوربیش از مصرف عنوان کرد و افزود: رشد تولید برق در کشور امسال از هشت درصد به‪ ۱۰‬درصد رسید که موفقیت بزرگی برای دولت محسوب می‌شود. >>


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 325846


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها