اخبار فناوری صنعت آب و برق
  
 تازه ترین خبرها درباره پیشرفت های علمی - فنی٬ پژوهش ها٬همایش ها و ... انرژی و صنعت آب و برق
 
آرشیو
موضوع بندی
 
چهارشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1385
ابداع روش‌های موثر بازده سوخت‌های زیستی را افزایش می‌دهد

به گفته محققان، ابداع یک روش جدید و موثرتر برای تولید سوخت‌های زیستی علاوه بر اینکه میزان مواد خام لازم برای تهیه این سوخت را به میزان زیادی کاهش می‌دهد، می‌تواند سوخت مورد نیاز کل شبکه حمل و نقل آمریکا را تامین کند.

به گزارش ایرنا برمبنای نوشته پایگاه اینترنتی رویترز، دانشمندان دانشگاه "پوردو" در ایندیانا معتقدند بازیابی دی اکسید کربن که در روش‌های فعلی ساخت هدر می‌رود می‌توان میزان مصرف گیاهان و مواد بدست آمده از آنها را که برای سوخت‌های زیستی لازم است کاهش داد.

چنین روشی هنوز نظری است اما زمانی که تحقق یابد می‌تواند برخی از مخالفت‌ها با سوخت‌های زیستی را که در افزایش قیمت ذرت و بالا رفتن هزینه غذا نقش داشته است ، برطرف کند.

سوخت‌های زیستی از توده‌های زیستی تولید می‌شوند. توده‌های زیستی اساسا از هر گونه مواد گیاهی مانند غلات، دانه‌های سویا، دانه کتان، نیشکر یا هر ماده گیاهی که می‌تواند شامل کود شیمیایی، پس مانده‌های غذایی و زائدات انسانی باشد تشکیل می‌شوند.

در روش‌های متعارف تبدیل توده‌های زیستی به سوخت، حدود دو سوم مواد به صورت دی اکسید کربنی که وارد جو می‌شود، هدر می‌رود.

"راکش آگراوال" مهندس شیمی در پوردو و همکارانش روشی پیشنهاد کرده‌اند که دی اکسید کربن هدر رفته را بازیابی می‌کند و از طریق واکنش با هیدروژن به سوخت قابل مصرف تبدیل می‌کند.

وی گفت، این روش مقدار مواد مورد نیاز برای تولید سوخت‌های زیستی را بسیار کاهش می‌دهد.

اگراوال و همکارانش معتقدند با افزایش کارایی تولید سوخت زیستی از طریق روش هیدروژن -کربن، آمریکا می‌تواند با همین مقدار موجود مواد زیستی نیاز کل شبکه حمل و نقل خود را تامین کند.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 326182


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها